Które odmiany lilii warto posadzić w ogrodzie?

a yellow flower with red and black petals

Lilie zawróciły Ci w głowie? Co noc śnią Ci się białe, żółte, pomarańczowe, różowe i czerwone kwiaty? To znak, że nie możesz dłużej zwlekać! Zanim jednak zgubisz się w gąszczu odmian, przejrzyj nasz krótki, a zarazem subiektywny przewodnik. Sprawdź, które odmiany lilii warto posadzić w ogrodzie.

1. Lilia drzewiasta Pretty Woman

Kwitnie w lipcu i sierpniu. Kwiaty tej odmiany pachną intensywnie i należą do największych wśród wszystkich lilii – osiągają do 20 cm średnicy. Kwiatostany o dzwonkowatym kształcie tworzy sześć płatków, które wywijają się na zewnątrz. Ciemnozielone liście są wąskie, kształtem zbliżone do lancetowatych.

Lilia drzewiasta Pretty Woman to jedna z najwyższych odmian lilii – osiąga 150-250 cm wysokości w trzecim roku od posadzenia. Wyróżnia się mocnymi, sztywnymi pędami, od których wzięła się jej nazwa. Rośnie na stanowiskach słonecznych, dlatego najlepiej czuje się na wystawie południowej. Najlepiej sadzić ją w grupie z kilku cebulek tej samej odmiany.

Zimuje w ziemi, a w przypadku silniejszych mrozów można ją okryć agrowłókniną lub ściółką z kory.

2. Lilia azjatycka Fata Morgana

Od maja do lipca obsypuje się potrójnymi żółtymi kwiatami nakrapianymi na bordowo. Średnica ich wynosi ok. 10 cm. Liście są wąskie, lancetowate, w kolorze ciemnozielonym. Fata Morgana rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Jak większość lilii azjatyckich nie pachnie, za to ma niewielkie wymagania pod względem pielęgnacji. To odmiana, która nie wydziela również pyłków, dlatego należy do roślin bezpiecznych dla alergików.

Radzi sobie na każdym rodzaju gleby. Osiąga 90-120 cm wysokości, dzięki czemu można ją uprawiać również w donicach i skrzynkach na balkonie i tarasie. Zimuje na zewnątrz, a przy większych mrozach należy okryć ją agrowłókniną, słomą lub torfem. Pochodzi z Azji i jest przystosowana do klimatu umiarkowanego.

  1. Lilia orientalna Dizzy

Kwitnie w czerwcu i lipcu, a jej trąbkowate kwiaty intensywnie pachną. Przez środek każdego białego płatka biegnie podłużny wiśniowy pas, który układa się w kształt gwiazdy. Same płatki tej odmiany są obficie nakrapiane – również na wiśniowo. Ozdobne są również wąskie, spiczaste liście w kolorze zielonym. Lilia Dizzy osiąga wysokość 80-100 cm i lubi stanowiska słoneczne oraz półcieniste.

Orientalne należą do wrażliwszych odmian lilii. Szkodzą im niskie temperatury, dlatego na zimę należy wykopać ich cebule i przechować je w suchym miejscu. Najlepsze stanowisko dla nich to słoneczne, ale takie, w którym kwiaty lilii będą oświetlone, a jej korzenie znajdą się w cieniu.

4. Lilia pełna Apricot Fudge

Kwitnie od czerwca do sierpnia. Należy do najmłodszych odmian lilii, a jej kwiatostany do złudzenia przypominają te u róż. Przybierają ciepły kolor – od brzoskwiniowego po jasnokarmelowy. Wyrastają pionowo z łodygi o ciemnozielonych, lancetowatych liściach i pięknie się prezentują w pełnym słońcu. Apricot Fudge delikatnie pachnie; powstała wskutek samoistnej krzyżówki lilii longiflorum (długokwiatowej) i lilii azjatyckiej.

Jest wytrzymała na kaprysy pogody, a także mrozoodporna. Rośnie w słońcu i półcieniu na każdym rodzaju gleby, osiągając 70-120 cm wysokości. Nadaje się do kompozycji w wazonie – po ścięciu pozostaje świeża przez 2-3 tygodnie!

5. Lilia trąbkowa Golden Splendour

Kwitnie w lipcu i sierpniu. Wypuszcza kwiaty w kolorze głębokiej żółci, o kształcie wydłużonego kielicha lub… właśnie trąbki. Od zewnątrz jej płatki przybierają lekko śliwkowy kolor, który w pełnym słońcu przybiera miedziany połysk. Lekko wyginają się na zewnątrz, a każdy z nich ma zielonkawy grzbiet, który kontrastuje z kolorem płatków. Ciemnozielone liście są długie i wąskie, łukowato wygięte i spiczaste.

Kwiatostany Golden Splendour osiągają do 14-18 cm długości. Roślina dorasta do 100-120 cm wysokości i lubi słoneczne stanowiska, choć poradzi sobie również w lekkim półcieniu. Zimuje w gruncie, wystarczy przykryć ją ściółką z torfu, kory lub stroiszem.

Odmiany lilii do ogrodu — czy znajdziesz miejsce dla nich?

Lilie stanowią marzenie i dumę wielu ogrodników. Chcesz się przekonać, jak to jest dbać o jedną z najbardziej podziwianych roślin na świecie? Wybierz te odmiany, które poradzą sobie w Twoim ogrodzie. Sprawdź, jaką satysfakcję daje widok kwitnącej lilii tuż za Twoim oknem.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Na huśtawce marzeń: Jak wybrać idealną atrakcję dla Twojego dziecka

Na huśtawce marzeń: Jak wybrać idealną atrakcję dla Twojego dziecka

W obecnych czasach, kiedy ekran staje się niemal naturalnym przedłużeniem

Next
Sekrety stylistów: jak urządzić salon z kuchnią otwartą na przykładach

Sekrety stylistów: jak urządzić salon z kuchnią otwartą na przykładach

Chcesz połączyć funkcjonalność kuchni z komfortem salonu, tworząc przy tym