Jaki stół do jadalni będzie najlepszym wyborem?

Stół rozkładany Grand (źródło: https://www.centrumkrzesel.pl/stol-rozkladany-grand/7266/p)

Nierzadko stół jadalniany stanowi centralny element wielu domów, pełniąc przede wszystkim funkcję praktyczną i estetyczną. To miejsce, wokół którego skupiają się wspomnienia, smaki i rozmowy, tworząc niepowtarzalną atmosferę. Wybór odpowiedniego stołu do jadalni to zatem nie tylko kwestia praktyczna, ale również decyzja wpływająca na estetykę i funkcjonalność całego pomieszczenia. W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom tego ważnego mebla i podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Stół do jadalni rozkładany, czyli elastyczność i funkcjonalność

Rozkładany stół do jadalni jest dobrym wyborem w sytuacji, gdy potrzebujemy więcej miejsca dla gości tylko od czasu do czasu. Funkcjonalność rozkładanego stołu sprawdzi się w większych przestrzeniach, jednak bez wątpienia pokochają go również właściciele małych metraży. W jednej chwili ze stołu 4-osobowego można stworzyć dodatkowe miejsce dla zaproszonych gości. Złożony mebel wygląda bardzo dyskretnie i niepotrzebnie nie blokuje przestrzeni. Niewątpliwie wadą stołów rozkładanych jest ich ciężar, który jest spowodowany prowadnicami oraz całym mechanizmem rozkładania.

Okrągły stół do jadani, harmonia i rodzinna atmosfera

Okrągłe stoły do jadalni zazwyczaj kojarzone są z przytulnością i rodziną atmosferą. Okrągła forma stołu sprzyja lepszej komunikacji pomiędzy uczestnikami posiłku, co tworzy przyjemną aurę podczas wspólnych spotkań. Każda z zasiadających osób przy okrągłym stole ma równie wygodne miejsce, poza tym okrągła forma jest bezpieczna, gdy w domu przebywają małe dzieci, ponieważ nie ma ryzyka, że maluch uderzy się o kant mebla. Musimy pamiętać jednak o tym, że stół o okrągłym kształcie lubi zajmować centralne miejsce salonu i nie lubi ustawienia pod ścianą.

Stół okrągły Lopez (źródło: https://www.centrumkrzesel.pl/stol-okragly-lopez/7125/p)

Stół prostokątny i kwadratowy, klasyczna elegancja i funkcjonalność

Stoły prostokątne czy kwadratowe, to klasyczne wybory, które pasują do wielu aranżacji i wnętrz. Stół prostokątny znajduje zastosowanie zazwyczaj w większych przestrzeniach, u większych rodzin lub takich, które często licznie przyjmują gości. Prostokątny stół można ustawić na środku wnętrza, pod ścianą lub w rogu. Natomiast stół kwadratowy jest dobrym wyborem do mniejszych przestrzeni. Stół o takim kształcie z powodzeniem znajdzie zastosowanie w mniejszych pokojach, wprowadzając równowagę i estetyczny wygląd.

Czym kierować się przy wyborze materiału na stół?

Nie ulega wątpliwości, że materiał, z którego wykonany jest stół do jadalni, poza kształtem i wielkością, to jedna z kluczowych kwestii. Wybór materiału wpływa na trwałość mebla, łatwość w utrzymaniu czystości oraz ogólną atmosferę w pomieszczeniu.

Drewniany stół – naturalny urok 

Drewno jest klasycznym i naturalnym materiałem, który dodaje ciepła i charakteru do wnętrza. Drewniane stoły są trwałe i odporne na uszkodzenia, a także oferują szeroki wybór wzorów i gatunków drewna. Za najtrwalszy uznaje się stół z litego drewna tj. stół dębowy, który posłuży nawet kilku pokoleniom. Musimy jednak pamiętać, że niektóre gatunki drewna wymagają regularnej konserwacji, aby długo zachwycać swoim wyglądem.

Stół drewniany Ponte (źródło: https://www.centrumkrzesel.pl/stol-drewniany-ponte/6791/p)

Stół z płyty MDF – spotkanie praktyczności ze stylem

MDF jest materiałem skonstruowanym z drewna przetworzonego, co sprawia, że jest bardziej odporny na wilgoć i deformację w porównaniu z naturalnym drewnem. Niestety nie jest tak trwały, jak naturalne drewno i może łatwo ulec uszkodzeniu pod wpływem uderzenia. Stoły wykonane z płyty MDF są elastyczne pod względem kształtów i kolorów – mogą występować w ponad czasowym białym kolorze, czarnym czy brązowym, a także wielu innych, w zależności od naszych upodobań.

Szklany blat na stół – nowoczesność i lekkość formy

Szklany stół jest bardzo nowoczesnym i efektownym wyborem. Szklane blaty nadają lekkości i nowoczesności pomieszczeniu i optycznie powiększają przestrzeń. Ich wadą jest jednak brak możliwości rozłożenia do większych rozmiarów, a także są dość wymagające w utrzymaniu w czystości.

Ile powinna wynosić wysokość stołu do jadalni?

Ostatnim, ale również istotnym elementem jest wysokość stołu do jadalni. Przyjmuje się, że dla osoby o wzroście 160-180 cm, optymalną wysokością obędzie 75 cm. W przypadku wzrostu większego niż 180 cm rekomendowane są stoły o wysokości co najmniej 85 cm. Ergonomia i wygoda użytkowania są kluczowe, dlatego musimy dostosować wysokość stołu do średniego wzrostu domowników.

Najlepszy stół do jadalni, zgodny z naszym gustem

W końcu wybór stołu do jadalni zależy od indywidualnych preferencji, stylu życia i aranżacji wnętrza. Biorąc pod uwagę różne rodzaje stołów, materiały wykonania, kolory oraz wysokość, możemy świadomie dokonać wyboru, który nie tylko spełni funkcje praktyczne, ale również wpisze się w estetykę naszego domu. Niech stół do jadalni stanie się sercem rodzinnych spotkań, emanując jednocześnie wyjątkowym stylem.

 

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Nowoczesne Wybory w Małych Łazienkach: Praktyczne Wskazówki dotyczące Baterii Umywalkowych

Nowoczesne Wybory w Małych Łazienkach: Praktyczne Wskazówki dotyczące Baterii Umywalkowych

Różnorodność dostępnych na rynku produktów pozwala nam dostosować każdy detal

Next
Jak płytki drewnopodobne nadają charakter twojemu domowi?
Płytka Podłogowa Rovere Antico Mat 20x120 Serenissima

Jak płytki drewnopodobne nadają charakter twojemu domowi?

Poszukując innowacyjnych rozwiązań aranżacyjnych dla naszych domów da się

You May Also Like